TIJDSLIJN


 

1888 :Oprichting Sparta.

1890 :Sparta speelt competitie volgens een knock-out-systeem.

1890 :Louis Weinthal (Athletiek) landskampioen op de 100 meter.

1890 :Louis Weinthal (Athletiek) landskampioen verspringen.

1892 :Sparta speelt voor het eerst in competitieverband.

1893 :Sparta speelt de eerste internationale wedstrijd.

1893 :Sparta promoveert naar de hoogste klasse.

1893 :F. Sparnaay (Athletiek) landskampioen op de halve marathon.

1894 :Sparta richt de Rotterdamsche Voetbalbond op.

1894 :Jan Stok (Athletiek) landskampioen op de twee Engelse mijl.

1895 :Jan Stok (Athletiek) landskampioen op de halve mijl.

1896 :Sparta 2 gewestelijk kampioen.

1897 :Sparta trekt zich terug uit de competitie.

1897 :J. Buskop (Athletiek) richt de Nederlandsche Athletiek Bond op.

1899 :Sparta neemt het rood-witte shirt en de zwarte broek in gebruik.

1900 :H.A. de Bij (Athletiek) landskampioen op de 100 meter hardlopen.

1901 :W. Hartman (Athletiek) richt de Nederlandsche Athletiek Unie op.

1902 :De strijd om de Zilveren Bal wordt voor het eerst georganiseerd.

1902 :Sparta promoveert naar de eerste klasse.

1903 :Sparta verliezend finalist van de Zilveren bal.

1904 :Sparta verliezend finalist van de Zilveren bal.

1905 :Sparta verliezend finalist van de Zilveren bal.

1905 :Sparta organiseert de eerste interland van het Nederlands Elftal.

1907 :Sparta 2 promoveert naar de tweede klasse.

1909 :Sparta Nederlands kampioen.

1909 :Jaap Blazer componeert het eerste clublied (De Spartamarsch).

1909 :Sparta begint weer met Cricket.

1909 :Sparta winnaar N.B.L.O. beker.

1910 :Sparta winnaar N.B.L.O. beker.

1910 :Sparta wint de Zilveren bal.

1911 :Sparta winnaar N.B.L.O. beker.

1911 :Sparta Nederlands Kampioen.

1911 :Sparta 2 landskampioen.

1911 :Sparta (AV) landskampioen.

1912 :Sparta Nederlands Kampioen.

1913 :Sparta wint de Zilveren bal.

1913 :Sparta Nederlands Kampioen.

1913 :Het eerste jubileumgeschrift in Nederland verschijnt.

1913 :Sparta (AV) landskampioen.

1913 :Leen van den Berg (Athletiek) landskampioen “vertrappen”.

1913 :Frans van der Meulen (Athletiek) landskampioen hardloopen 1000 meter.

1913 :Frans van der Meulen (Athletiek) landskampioen hardloopen 800 meter.

1914 :Sparta (AV) landskampioen.

1914 :Sparta (Athletiek) landskampioen Estafette.

1914 :Leen van den Berg (Athletiek) internationaal kampioen 100 meter hardloopen.

1914 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen 110 meter hindernissen.

1914 :Bart Groosjohan (Athletiek) landskampioen 800 meter hardloopen.

1914 :Bart Groosjohan (Athletiek) landskampioen 1000 meter hardloopen.

1914 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen 100 meter hardloopen.

1915 :Sparta Nederlands Kampioen.

1915 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen 110 meter hindernis.

1915 :Sparta (Athletiek) landskampioen Estafette.

1915 :P. v/d Elburg (Athletiek) landskampioen 1500 meter hardloopen.

1916 :Sparta betrekt het eerste clubstadion in Nederland.

1916 :Sparta Afdelingskampioen.

1916 :Sparta wint de N.O.C. beker.

1916 :Rein van den Heuvel (Athletiek) Nederlands kampioen op de 110 meter met hindernis.

1916 :Sparta (Athletiek) landskampioen Estafette.

1916 :P. v/d Elburg (Athletiek) landskampioen 1500 meter hardloopen.

1916 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen speerwerpen.

1916 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen kogelstoten.

1916 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen hamerwerpen.

1916 :Wim Blonk (Athletiek) landskampioen 5000 meter hardloopen.

1917 :Sparta 2 landskampioen.

1917 :Sparta verliezend finalist van de strijd om de Zilveren bal.

1917 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen driekamp (verspringen en speerwerpen).

1917 :Sparta (Athletiek) winnaar van de verenigingswedstrijden.

1917 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen 100 meter hardloopen.

1917 :Piet Borgh (Athletiek) landskampioen 110 meter met hindernis.

1917 :Frans van der Meulen (Athletiek) landskampioen 1500 meter hardloopen.

1917 :Sparta (Athletiek) landskampioen Estafette.

1917 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen verspringen met aanloop.

1917 :S. van Duijn (Athletiek) landskampioen landskampioen polsstokhoogspringen.

1917 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen speerwerpen.

1917 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen kogelstooten.

1917 :Sparta wint het Athletiekkampioenschap voor voetballers.

1917 :Piet Borgh (Athletiek) landskampioen 200 meter hardloopen.

1917 :S. van Duijn (Athletiek) landskampioen hoogspringen zonder aanloop.

1917 :S. van Duijn (Athletiek) landskampioen hoogspringen met aanloop.

1917 :A. van Brummelen (Athletiek) landskampioen discuswerpen.

1917 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen hamerwerpen.

1918 :Eerste biografie van een voetballer (Bok de Korver) gepubliceerd.

1918 :Bezoek Prins Hendrik aan Spangen.

1918 :Sparta 2 landskampioen.

1918 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen 100 meter hardloopen.

1918 :Sparta (Athletiek) landskampioen Estafette.

1918 :S. van Duijn (Athletiek) landskampioen polsstokhoogspringen.

1918 :Sparta (Athletiek) Europees kampioen Estafette.

1918 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen kogelstoten.

1918 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen speerwerpen.

1918 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen verspringen met aanloop.

1918 :Rein van den Heuvel (Athletiek) landskampioen 110 meter hindernis.

1918 :Tony van Aken (Athletiek) landskampioen discuswerpen.

1918 :P. Borgh (Athletiek) landskampioen 200 meter hardloopen.

1918 :W. Spanjersberg (Athletiek) landskampioen hoogspringen zonder aanloop.

1918 :S. van Duijn (Athletiek) landskampioen hoogspringen met aanloop.

1918 :Sparta winnaar Athletiekkampioenschap voor voetballers.

1920 :Sparta verliezend finalist van de strijd om de Zilveren bal.

1921 :Bezoek H.M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aan Spangen.

1921 :Eerste keer dat meer als 1000 supporters naar een uitwedstrijd reizen (Haarlem-Sparta).

1921 :Bondsvergadering op Spangen. Eerste en enige maal ten huize van een voetbalclub.

1921 :Sparta 2 na kampioenschap gepromoveerd naar eerste klasse.

1922 :Sparta kampioen van de overgangsklasse. Promotie naar de hoofdklasse.

1923 :Sparta wint de Zilveren bal.

1925 :Oprichting Vereniging “De Sparta Supporter”.

1925 :Sparta Afdelingskampioen.

1925 :Sparta 2 landskampioen.

1925 :Sparta wint de Zilveren bal.

1925 :Rinus van den Berge (Athletiek) landskampioen op de 100 meter hardlopen.

1928 :De eerste Sparta-revue wordt gespeeld in de Schouwburg.

1928 :Sparta geeft het eerste jubileumboek in Nederland uit.

1928 :Op Het Kasteel worden drie interlands gespeeld door het Nederlands Olympisch elftal.

1928 :Sparta (Cricket) speelt voor het eerst in competitieverband.

1928 :Rinus van den Berge (Athletiek) landskampioen op de 100 meter hardlopen.

1929 :Sparta Afdelingskampioen.

1929 :Sparta wint de Zilveren bal.

1929 :Sparta (Cricket) wordt bij keuze gepromoveerd naar de tweede klasse.

1930 :Sparta 2 landskampioen.

1930 :Sparta introduceert de rood-witte ringkousen.

1930 :Sparta verliezend finalist van de strijd om de Zilveren bal.

1931 :Bezoek Prins Hendrik aan Spangen.

1931 :Sparta richt de Rotterdamse Cricketbond op.

1931 :Eerste Bloedtransfusiewedstrijd.

1931 :Sparta (Cricket) kampioen. Geen promotie.

1931 :Sparta 2 (Cricket) kampioen.

1931 :Sparta 2 (AV) landskampioen.

1932 :Bezoek Prins Hendrik aan Spangen.

1933 :Bezoek Prins Hendrik aan Spangen.

1933 :Sparta (Cricket) kampioen. Promotie naar de overgangsklasse.

1934 :Eerste bezoek van Prinses Juliana aan Spangen t.g.v. een Bloedtransfusiewedstrijd.

1934 :Sparta 2 landskampioen.

1934 :Sparta wint de Zilveren bal.

1934 :Sparta (Cricket) kampioen. Geen promotie.

1934 :Sparta 2 (AV) landskampioen.

1935 :Bezoek Prinses Juliana aan de Bloedtransfusiewedstrijd.

1935 :Sparta wint de Zilveren bal.

1935 :Sparta 2 landskampioen.

1936 :Bezoek Prinses Juliana aan de Bloedtransfusiewedstrijd.

1936 :Sparta verliezend finalist van de strijd om de Zilveren bal.

1937 :Sparta verliezend finalist van de strijd om de Zilveren bal.

1938 :De tweede Sparta-revue wordt gespeeld in de Schouwburg.

1938 :Bezoek Prinses Juliana aan de Bloedtransfusiewedstrijd.

1939 :Eerste bezoek van Prins Bernhard op Spangen.

1940 :Sparta (Cricket) bij keuze gepromoveerd.

1941 :Sparta behaalt het kampioenschap van Rotterdam.

1942 :Sparta 2 kampioen van de tweede klasse. Geen promotie

1942 :Honkbal doet zijn intrede op Spangen.

1942 :Geen Cricketcompetitie.

1943 :Sparta (Honkbal) kampioen van de derde klasse. Promotie naar de tweede klasse.

1943 :Sparta (Cricket) kampioen tweede klasse. Geen promotie.

1943 :Sparta 2 (AV) landskampioen.

1944 :Geen competitie bij Cricket.

1944 :Sparta 2 (AV) landskampioen.

1945 :Geen competitie bij Honkbal, Voetbal en Cricket.

1945 :Sparta wint de eerste wedstrijd in Nederland na de bevrijding met 5-0 van RFC.

1946 :Sparta 2 kampioen tweede klasse. Promotie naar eerste klasse.

1946 :Sparta (Cricket) kampioen van de tweede klasse. Promotie naar de eerste klasse.

1947 :Eerste interland (Cricket) op Spangen gespeeld.

1948 :Sparta (Cricket) haalt de eerste Deense Cricketers naar Nederland.

1949 :Sparta (Honkbal) kampioen van de tweede klasse. Promotie naar de overgangsklasse.

1949 :Sparta 2 (Cricket) wordt door bondsbesluit gepromoveerd naar de tweede klasse.

1949 :Bezoek H.M. Koningin Juliana en Prins Bernard aan Spangen.

1950 :Sparta (Honkbal) kampioen van de tweede klasse. Promotie naar de overgangsklasse.

1950 :Sparta (Honkbal) geeft een eigen programmablad uit.

1951 :Sparta wint de Zilveren bal.

1951 :Sparta 2 landskampioen.

1952 :Sparta 2 (Honkbal) promoveert naar de tweede klasse.

1952 :Sparta verliezend finalist in de strijd om de Zilveren bal.

1953 :Bezoek H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Spangen.

1953 :Sparta Afdelingskampioen.

1953 :Ingebruikname terrein Vreelust.

1953 :Sparta wint de Koningin Julianabeker op Paleis Soestdijk.

1954 :Sparta (Jos Coler) richt tijdens de “slaapkamerconferentie” het betaald voetbal op.

1954 :Sparta 1 (Honkbal) promoveert naar de hoofdklasse.

1954 :Sparta 2 landskampioen

1954 :Sparta wint de Koningin Julianabeker op Paleis Soestdijk.

1955 :Sparta verliest de finale om de Koningin Julianabeker op Paleis Soestdijk.

1956 :Sparta Afdelingskampioen.

1957 :Sparta (AV) kampioen.

1957 :Sparta (Honkbal) promoveert na kampioenschap naar de hoofdklasse.

1958 :Sparta 2 landskampioen.

1958 :Sparta wint de KNVB-beker.

1959 :Sparta (Honkbal) wint de KNHB-beker.

1959 :Sparta Landskampioen.

1959 :Sparta 2 Landskampioen.

1959 :Het complex Vreelust verdwijnt i.v.m. plannen van de spoorwegen.

1960 :Sparta speelt voor het eerst in de Europacup 1.

1960 :Sparta wint als eerste Nederlandse club een wedstrijd in Groot-Brittanie.

1960 :Sparta speelt als eerste Nederlandse club voor 83.000 toeschouwers.

1960 :Sparta organiseert als eerste een supportersreis naar Londen.

1960 :Sparta 2 (Cricket) promoveert na het kampioenschap naar de tweede klasse.

1960 :Sparta 1 (Honkbal) wint de KNHB-beker.

1961 :Sparta poule-winnaar in de Intertoto.

1961 :Jos Coler wordt benoemd tot voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB.

1961 :Sparta 1 (Honkbal) verliest de finale om de KNHB-beker.

1962 :Sparta wint de KNVB-beker.

1962 :Sparta speelt in het Europacup 2 toernooi.

1962 :Sparta opent het complex “Nieuw Vreelust”.

1963 :Historisch genootschap “Roterodamum” publiceert een boek over Sparta.

1963 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1963 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1963 :Oprichting van de scouting door Hans Sonneveld.

1964 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1964 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1965 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1966 :Sparta wint de KNVB-beker.

1966 :Sparta speelt in het Europacup 2 toernooi.

1966 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1966 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1967 :Sparta (AV) landskampioen.

1967 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1967 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1967 :Sparta (Cricket) promoveert naar de eerste klasse.

1968 :Sparta (Cricket) promoveert naar de tweede klasse.

1968 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1969 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1969 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1970 :Sparta speelt in het Europacup 3 toernooi.

1970 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1971 :Sparta verliest de finale van de KNVB-beker.

1971 :Sparta speelt in het Europacup 2 toernooi.

1971 :Sparta (AV) wordt landskampioen.

1971 :Sparta (Honkbal) wordt landskampioen.

1971 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1972 :Sparta richt een Softbalafdeling voor dames op.

1972 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1972 :Nol Heijerman wint de verkiezing “Sportster van het Rijnmondgebied”.

1972 :Willy Kreuz pakt zilver tijdens de verkiezing “Sportster van het Rijnmondgebied”.

1972 :Hamilton Richardson pakt brons bij de verkiezing “Sportster van het Rijnmondgebied”.

1973 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1973 :Sparta neemt tegen Barcelona (2-0 winst) de lichtinstallatie in gebruik.

1974 :Sparta (AV) wint de districtsbeker.

1974 :Sparta (Honkbal) landskampioen.

1974 :Sparta 2 (Honkbal) landskampioen.

1975 :Sparta 2 landskampioen.

1975 :Sparta wint de Fair Play-cup.

1975 :Sparta wint de vierde periodetitel en plaatst zich voor de nacompetitie.

1975 :Sparta (AV) wordt afdelingskampioen.

1976 :Splitsing tussen het betaald voetbal en de amateursporten.

1976 :Sparta (Softbal) kampioen en promoveert naar de overgangsklasse.

1978 :“Sparta-Piet” Frans Heyster wordt Ridder in de orde van Oranje Nassau.

1978 :Sparta (AV) promoveert naar de derde klasse.

1978 :Sparta (Cricket) promoveert naar de eerste klasse.

1979 :Jaap Keur wordt Ridder in de orde van Oranje Nassau.

1979 :Sparta (Cricket) promoveert naar de hoofdklasse.

1979 :Sparta (Softbal) promoveert

1980 :Oprichting van stichting “Sparta-Piet”.

1980 :Sparta 2 (AV) promoveert naar de hoofdkasse.

1981 :Sparta (Honkbal) kampioen van de eerste klasse. Promotie naar de hoofdklasse.

1982 :Sparta contracteert de eerste shirtsponsor (Efteling).

1982 :Sparta 2 landskampioen.

1983 :Sparta speelt in het Europacup 3 toernooi.

1983 :Sparta 2 landskampioen.

1983 :Sparta (AV) kampioen en promoveert naar de tweede klasse.

1983 :Sparta 2 (AV) wordt kampioen.

1983 :Sparta (Cricket) promoveert naar de eerste klasse.

1983 :Sparta 2 (Cricket) promoveert naar de tweede klasse.

1984 :Louis van Gaal wordt onderscheiden met de “Zilveren schoen”.

1984 :Danny Blind wordt tweede bij de verkiezing om de “Zilveren schoen”.

1985 :Jos Coler wordt erelid van de UEFA.

1985 :Sparta speelt in het Europacup 3 toernooi.

1985 :Voor de strijd met Borussia Monchengladbach neemt Sparta een STER-reclame op.

1985 :Sparta verliezend finalist van het Indoor soccer toernooi.

1985 :Sparta (AV) wordt kampioen en promoveert naar de eerste klasse.

1985 :Sparta verliezend finalist in de eindstrijd om de Shanghai Cup.

1986 :Sparta wint de Fair Play-cup.

1986 :Sparta 2 wint de districtsbeker.

1986 :Sparta-tentoonstelling in de gemeente bibliotheek van Rotterdam.

1987 :Sparta 2 landskampioen.

1987 :Sparta 2 dingt als eerste tweede elftal mee naar de winst van de KNVB-beker.

1987 :Sparta 2 (AV) wordt kampioen en promoveert naar de eerste klasse.

1988 :Sparta bestaat honderd jaar.

1988 :Oprichting van een herenafdeling bij het Softbal.

1988 :Sparta 2 (Honkbal) wordt kampioen van Nederland.

1988 :Sparta 2 (Softbal) afdelingskampioen.

1989 :Sparta 2 (Cricket) wordt kampioen en promoveert naar de tweede klasse.

1989 :Sparta (Softbal) kampioen van de eerste klasse. Promotie naar de hoofdklasse.

1989 :Sparta (Softbal heren) promoveert naar de tweede klasse.

1990 :Sparta (Heren Softbal) afdelingskampioen.

1990 :Sparta 2 landskampioen.

1990 :Sparta 2 (Softbal) kampioen.

1991 :Sparta 1 (Cricket) wordt kampioen en promoveert naar de hoofdklasse.

1991 :Sparta (Heren Softbal) afdelingskampioen.

1992 :Sparta 2 (Cricket) wordt kampioen en promoveert naar de overgangsklasse.

1992 :Sparta (Cricket Heren) Afdelingskampioen in de derde klasse.

1993 :Sparta speelt met “deelsponsors”. (Per serie van zes wedstrijden).

1994 :Sparta (Softbal) Districtskampioen. Promotie naar de landelijke overgangsklasse.

1995 :Sparta (AV) promoveert via de nacompetitie naar de derde klasse.

1995 :Sparta (Honkbal) promoveert na het kampioenschap naar de hoofdklasse.

1995 :Sparta 2 landskampioen.

1996 :Sparta verliest de finale om de KNVB-beker.

1997 :Sparta wint internationaal Indoor Soccer toernooi in Heerenveen.

1997 :Sparta 2 verliezend finalist in de finale om de Amstel Malt-cup.

1999 :Sparta (AV) promoveert via de nacompetitie naar de tweede klasse.

2000 :Sparta betrekt het nieuwe stadion.

2000 :Sparta neemt het nieuwe complex “Nieuw-Terbregge” in gebruik.

2001 :Sparta (AV) promoveert via de nacompetitie naar de eerste klasse.

2001 :Sparta 2 (AV) promoveert naar de eerste klasse.

2002 :Supportersvoorzitter Nico de Borst wordt Ridder in de orde van Oranje Nassau.

2002 :Jong Sparta degradeert naar de Reserve Eerste Divisie.

2002 :Sparta degradeert voor het eerst in het betaalde voetbal naar de Eerste Divisie.

2004 :Sparta haalt als eerstedivisie-club de halve finale van de KNVB-Beker.

2005 :Sparta promoveert onder leiding van Adri van Tiggelen via de nacompetitie.

2006 :Jong Sparta wordt ongeslagen kampioen van de 1e divisie.

2008 :A1 landskampioen

2010 :Sparta degradeert voor de tweede maal naar de Eerste Divisie.

2011 :Sparta verliest de strijd om de Zilveren bal, die een eenmalige terugkeer kent.
2013 :Sparta bestaat 125 jaar.

2016 :Sparta ontvangt Koninklijke Erepenning.

2016 :Sparta pakt de titel in de Eerste Divisie en keert terug naar de Eredivisie.

2016 :Jong Sparta neemt plaats in de nieuwe Tweede Divisie.
2016 :Sparta wordt verkozen tot sportclub van het Jaar in de regio Rotterdam Rijnmond.
2016 :Thomas Verhaar wordt verkozen tot Sportman van het Jaar in de regio Rotterdam Rijnmond.

Back to Top